Club Award Winners

The  following Club Awards are presented to individual club members. All recipients receive their awards at the Annual General Meeting:

  Award Criteria Selection Process
1. The Peter Lord Trophy A member who has made outstanding contribution to the administration of the club. Club Committee
2. The Stan and Pat Flukes Award For effort and improvement over the year. Club Committee
3. Coach Award Determined by coach Coach
       
  Intra-Club Competitions  Descriptions Placings
4. 

Jodi-Ann Menzies Perpetual Trophy 

The Aggregate Competition consists of 18 events with four swims swum each Aggregate morning (one per distance) in a stroke determined by Swimmer.

Points are awarded for swimming closest to the swimmer's nominated time.

Highest score wins.

5. Lynnette and Alan Davis Perpetual Trophy The Endurance 1000 Competition is a program of longer distance events and is a national program in which each Masters Club in the country can compete. Points are awarded on a sliding scale for each different event at age group levels of 5 years
       
  Open Water Swimming     
 6. Open Water Swimming Competition 

The Club runs an annual competition which commences on 1st April and concludes on 31st March the following year.

The Classic Trophy - swims less than 2km

The Enduro Trophy - swims greater than 2km

Points are scored based on your time against the median swimmer in your field (usually age group and sex) and includes a loading on the distance completed.  Any swim of 1km or more is counted

 

Life Members

Awarded at AGM in January for outstanding service to the Surrey Park Seahorses Masters Swimming Club
Name
Alan Davis
Lynne Davis
 Peter Lord
 JA Menzies
Catherine Watmough
 Darryl Flukes

 

Award Winners

Peter Lord Trophy
Name Date  
 Sean Kirwan 2017
 Tom Fanning 2016
 Linda Gunzburg 2015
 Paul Watmough 2013
 Darryl Flukes 2010
 Phillip Burckhardt 2007
 Mark Taylor 2008
Joan Patterson 2006
Catherine Watmough 2004
 Peter Lord 2002

 

Stan and Pat Flukes Award
Name Year  
  2023
  2022
  2021
  2020
  2019
 Sue Lyon 2018
 Catherine Watmough 2017
 Lesley Humphries 2016
 Dee Greenwood 2015
 Kirsty Richardson 2014
 Jenny Hookey 2013
 Martin Naagen 2012
 Phillip Norman 2011
 Amanda Kozik 2010
 Mary Catherine Tobin & John Syme 2009
 Kathleen Nagle 2008
 Jennifer Mitchell 2007
 Tom Fanning 2006
 Tony Sparrow 2005

Coaches' Award

Name Coach Coach Year
       
       
       
       
       
       
       
       

 

 

Intra-Club Competitions
Aggregate   Endurance 1000 
Jodi-Ann Menzies Perpetual Trophy Year Lynnette and Alan Davis Perpetual Trophy
   2023  
   2022  
   2021  
  Not Awarded (Pandemic)  2020  Not Awarded (Pandemic)
   2019  
 Mark Taylor  2018  Sue Lyon
 Ian Bett  2017  Ian Bett
 Peter Lord  2016  Ian Bett
 Mark Taylor  2015  Sue Lyon
 Martin Haagen  2014  Mark Taylor
 Mark Taylor  2013  Ian Bett
 Mark Taylor  2012  Ian Bett
 Ian Bett  2011  Mark Taylor
 Darren Whetton  2010  Mark Taylor
 Mark Taylor & Darren Whetton  2009  Mark Taylor
 Darren Whetton  2008  Catherine Watmough, Mark Taylor, Martin Haagen, Darren Whetton & Ian Bett
 Martin Haagen  2007  Catherine Watmough & Mark Taylor
 Mark Taylor  2006  Mark Taylor
 Mark Taylor  2005  Catherine Watmough, Darryl Flukes & Mark Taylor
 Mark Taylor  2004  Catherine Watmough, Darryl Flukes & Mark Taylor
 Darryl Flukes  2003  Catherine Watmough, Darryl Flukes & Mark Taylor
 Mark Taylor  2002  Mark Taylor & Darren Whetton
 Mark Taylor  2001  Mark Taylor & Catherine Watmough
 Peter Lord  2000  Jackie Lamont & Darren Whetton
 Peter Lord  1999  Darren Whetton
 Peter Lord  1998  Sarah Aguis & Darren Whetton
 Peter Lord  1997  Jackie Lamont
 Peter Lord  1996  Jackie Lamont
 Jackie Lamont  1995  Peter Lord
 Jodi-Ann Beard  1994  Jodi-Ann Beard
 Jodi-Ann Beard  1993  Jodi-Ann Beard
 Karen Wilson  1992  Jodi-Ann Beard
 Alan Davis  1991  

  

     Open Water Swimming
 Year Classic Trophy   Year  Enduro Trophy

 

 


2022      
2021  Darryl Flukes    
2020  Not Awarded (Pandemic)    
2019  Sue Lyon  2019  Sue Lyon
2018  Sue Lyon  2018  Sue Lyon
2017  Sue Lyon  2017  Sue Lyon
2016  Dee Greenwood  2016  Dee Greenwood
2015  Darryl Flukes    
2014  Sean Kirwin    
2013  Darryl Flukes    
2012  Mark Taylor    
2011  Mark Taylor    

New Scoring

System Introduced

     
2010  Mark Taylor    
2009  Mark Taylor    
2008  Mark Taylor    
2007  Mark Taylor    

 

 

Christmas Handicap

Name Year
  2023
  2022
  2021
  2020
Peter Lord 2019
Peter Lord 2018
Peter Lord 2017
Jenny Hookey 2016